Nie od dziś wiadomo, że klocki mogą służyć do zabawy i nauki. Doskonałym tego przykładem są klocki Numicon, które pojawiły się na zajęciach w grupie Bystrzaków.

Kształty Numicon to metoda oksfordzka, która poprzez "zabawę klockami" kształtuje i rozwija myślenie matematyczne u dzieci. W ciekawy sposób tłumaczy to co abstrakcyjne dla maluchów, czyli liczby i zależności między nimi.

Numicony mają bardzo prostą budowę. Właśnie ta nieskomplikowana forma daje tak wiele możliwości. Możemy je przeliczać, porównywać, układać z nich obrazy, wzory i wieże. W kolejnych etapach "wtajemniczenia" będziemy dzięki nim układać rytmy, dodawać, odejmować a nawet mnożyć i dzielić. I wreszcie będziemy je też odrysowywać i odbijać w przeróżnych masach plastycznych.

Także bardzo poważna matematyka!.

Ale spokojnie, klocki Numicon zdecydowanie nam to wszystko ułatwią.

Tekst i zdjęcia: A. Trzęsiec