Wigilia Bożego Narodzenia to czas tradycyjnej świątecznej wieczerzy w gronie rodzinnym. W ,,Domowym Przedszkolu” takie spotkanie wigilijne odbyło się 21 grudnia. Spędziliśmy je bardzo uroczyście, w atmosferze ciepła, serdeczności i bliskości. Istnieje wiele obrzędów związanych z tym dniem a my wierni tradycji – pod biały obrus włożyliśmy siano, które ma nawiązywać do żłobu, w jakim został położony Jezus tuż po narodzinach. Zapaliliśmy świecę - jej płomień symbolizuje Jezusa. Opłatek, którym dzieliliśmy się to odzwierciedlenie chleba, jako elementarnego pokarmu człowieka.

Pozostawiliśmy też wolne miejsce przy stole - ma być znakiem otwartości na innych, potrzebujących, którzy mogą do nas zawitać tego wieczoru, ale także tęsknoty do tych, którzy nie mogli się zjawić, czy też wspomnieniem już nieżyjących członków rodziny. Przed rozpoczęciem świętowania,odczytany został fragment Ewangelii o narodzinach Jezusa Chrystusa, a także odśpiewaliśmy wspólnie staropolską kolędę - ,,Przybieżeli do Betlejem”. Na stole zagościły tradycyjne potrawy – kluski z makiem, barszcz czerwony z krokiecikami, kapusta z grochem, ryba, pierniczki, kompot z suszonych owoców i świąteczny makowiec.
Nasze spotkanie zakończyliśmy tradycyjnymi życzeniami Wesołych Świąt!!!

,,Znowu minął rok,
Wigilia przystrojony biało stół,
Zaprasza siądź z nami wraz gościu nasz,
Opłatek weź i z nami dziel,
Bo dzisiaj radość gości w nas.
Świece płoną już,
Najjaśniejsza świeci z gwiazd,