Od początku listopada w grupie 0f prowadzona jest innowacja pedagogiczna pt. "Edukacja Daltońska - rozwijanie odpowiedzialności, samodzielności i współpracy". W powyższą metodę nauczania wpisuje się szereg pomocy dydaktycznych, które są wykorzystywane na zajęciach edukacji przedszkolnej. Czas na przedstawienie pierwszych "narzędzi", którymi są kolorowe dni tygodnia i kalendarz pogody.

Pierwszym krokiem do wdrożenia planu daltońskiego jest wprowadzenie kolorów dni. Kolory dni są z góry ustalone. Dzięki temu, że każdy dzień oznaczony jest kolorem, dzieci identyfikują dni tygodnia zanim jeszcze nauczą się odczytywać nazwy dni tygodnia.

Z kolorami dni tygodnia połączony jest kalendarz pogody, który stanowi kolejny element planu daltońskiego. Zaznaczając każdego dnia aktualną pogodę uczymy dzieci rozpoznawania zjawisk pogodowych, odczytywania informacji zapisanych za pomocą symboli oraz poszerzamy wiedzę dzieci z zakresu edukacji przyrodniczej.

Kolejne pomoce dydaktyczne będą prezentowane w następnych tygodniach.

Tekst: A. Trzęsiec