Rodzicielskie relacje z dzieckiem są podstawą rozwoju emocjonalnego dorosłego człowieka. Dzięki dorobkowi psychologii rozwojowej wiemy już, że sposób w jaki kształtowane były nasze relacje z rodzicami, oddziałuje na nasze całe życie emocjonalne.

Nauczyciel wychowania przedszkolnego jest osobą, która pełni wiodącą rolę w procesie edukacji małego dziecka. Decyduje o kierunku i treści pracy wychowawczo-dydaktycznej, dobiera skuteczne metody oddziaływań pedagogicznych.

Nauczyciel wychowania przedszkolnego:

Jakie nawyki warto wyrabiać u dzieci już w przedszkolu?
Organizm dziecka w wieku przedszkolnym każdego dnia intensywnie się rozwija i rośnie. Aby procesy te przebiegały w sposób prawidłowy i niezakłócony, zarówno rodzice, jak i wychowawcy powinni poznać zasady dotyczące prawidłowego sposobu odżywiania dziecka oraz roli, jaką spełniają w jego życiu zajęcia ruchowe. Ekspert podkreśla też, jak ważne jest, aby poprzez dawanie przykładu, edukację i wyrabianie odpowiednich nawyków opiekunowie przyzwyczajali najmłodszych do prowadzenia właściwego trybu życia, traktując to jako inwestycję w ich przyszłość.

Kochana Mamusiu!

Kochany Tatusiu!

Już jutro po raz pierwszy zaprowadzicie mnie do przedszkola, aby moje rozstanie z wami nie było takie bolesne zastosujcie się do kilku rad.

Po pierwsze przygotujmy wszystko co będzie mi potrzebne tego dnia spokojnie wieczorem. Sprawdźmy, czy do woreczka spakowaliśmy moje buciki przedszkolne, piżamkę oraz ulubioną maskotkę, która będzie mnie „wspierać”.

Rano nie denerwujcie się, spokojnie zaprowadźcie mnie do przedszkola, a przy pożegnaniach ze mną bądźcie uśmiechnięci i spokojni, bo z waszej twarzy potrafię szybko wyczytać niepokój, dobre
i złe emocje.

Bądźcie gotowi na trudne rozstania w pierwszych dniach, nawet tygodniach, na płacz i odmowę wyjścia z domu.

Powietrze to jeden z naturalnych czynników, które dla rozwoju dziecka ma bardzo duże znaczenie. Zadaniem wychowawczym jest przyzwyczajenie dzieci do przebywania na powietrzu bez względu na porę roku. Korzystanie z powietrza i słońca to podstawowy warunek higieny układu oddechowego  i krążenia, który jednocześnie ma ogromne znaczenie dla higieny układu nerwowego i rozwoju ruchowego. Dzieci pozbawione możliwości przebywania na powietrzu nie mogą się prawidłowo rozwijać.

Idziemy do przedszkola! Adaptacja – jak ją przetrwać?

"Wszystkiego, co naprawdę warto wiedzieć nauczyłem się w przedszkolu."

Robert Fulghum

Wakacje nieubłaganie się kończą. Dla niektórych z nas oznacza to nie tylko koniec lata, ale także początek nowego etapu w życiu naszego dziecka. Mowa oczywiście o przedszkolu, do którego nasza pociecha po raz pierwszy już niedługo zawita. Jak w tej nowej sytuacji się odnajdzie, jak sobie poradzi? Te i podobne pytania zapewne niejednemu rodzicowi 3 –latka (i nie tylko) kołaczą się obecnie po głowie.