Domowe przedszkole oczami "domowników"

 

    Jak ten czas szybko płynie… Domowe Przedszkole doczekało się pierwszych absolwentów.
19 czerwca w Domowym Przedszkolu odbyła się uroczysta gala zakończenia roku, na którą przybyli zaproszeni goście – Pani wicedyrektor Monika Maćkiewicz, rodzice, babcie, dziadziusiowie, ciocie, rodzeństwo przedszkolaków. Cały program artystyczny oparty był na tym, o czym wspomniała jedna z prowadzących – Jula :
,,Choć wspólnie czas spędzamy,
to wspomnienia różne mamy,
dziś się z Wami podzielimy
tym, co sobie przypomnimy”.

   13 czerwca 2019 r dzieci z grupy ,,Biedronki" udały się na wycieczkę do Krakowa. Atrakcji było co niemiara! Przedszkolaki odwiedziły Smoka Wawelskiego, najmniejszą na świecie Fabrykę Cukierków ,,CIUCIU”, przeszły Traktem Królewskim, karmiły krakowskie gołębie, wysłuchały hejnału z wieży mariackiej, pozdrowiły hejnalistę i oczywiście przywiozły rodzicom tradycyjne obwarzanki krakowskie smile.

   Jak się okazuje - przedszkolak też może zostać Mistrzem Świata !!!
W ostatnich dniach Domowe Przedszkole wzięło udział w kampanii społecznej organizowanej przez firmę Higma Service w partnerstwie z marką Tork. Jej zadaniem jest uświadamianie dzieciom w wieku przedszkolnym, jak ważna jest higiena mycia rąk.

   Mama i tata – to najwspanialsze słowa świata!!!
Dzieci w Domowym Przedszkolu ostatnio były bardzo zapracowane - przygotowywały prezenty dla swoich ukochanych mamusiów i tatusiów, których święto zbliża się wielkimi krokami. Wycinały, malowały, rysowały, lepiły, kleiły… Efekty ich pracy były wspaniałe. Upominki powędrowały wraz z uściskami, życzeniami i causami do rodziców.

   Ach ta czekolada...czarna, biała, a nawet różowa, mleczna i deserowa. W postaci płynnej i stałej, w przeróżnych kształtach i wariacjach smakowych od setek lat rozpieszcza nasze kubki smakowe i zmysły. Trudno się dziwić, że kochana na całym świecie przez małych i dużych, czekolada doczekała się swojego dnia i to bynajmniej nie jednego w roku!

    W dniu 3 czerwca dzieci z Domowego Przedszkola udały się z wizytą do Ochotniczej Straży Pożarnej w Słomnikach. Podczas tej wycieczki przedszkolaki zwiedziły garaże, w których mieszczą się wozy strażackie a także miały możliwość założenia hełmu strażackiego, co dla niektórych okazało się nie lada wyzwaniem? 

    31 maja dzieci z grupy ,,Skrzaty" udały się na wycieczkę do Muzeum Podgórza w Krakowie. Przedszkolaki uczestniczyły tam w warsztatach pt. "Z kopca tajemnic, ze skarbca podgórskich legend". Dzieci znalazły się w pracowni alchemicznej mistrza Twardowskiego, gdzie miały okazję poznać legendę o panu Twardowskim oraz księciu Kraku. ,,Skrzaty" poczuły się jak prawdziwi badacze, samodzielnie eksperymentując przy 4 różnych stanowiskach. Zwiedzając ekspozycje zobaczyliśmy jak zbudowany jest kopiec Krakusa w środku i co podczas badań archeologicznych znajdowano w nim. Na koniec mali podróżnicy otrzymali pamiątkowe monety oraz słodki upominek. Wycieczka niezwykle udana.

    1.06.2019 - Wystartowaliśmy o 15.00, ale od 7.00 na dziedzińcu szkolnym trwały przygotowania. Pogoda dopisała, słońce rozświetlało kolorowy świat stworzony rękami naszych przedszkolaków, uczniów, rodziców i nauczycieli. PIKNIK RODZINNY już za nami. Oczywiście ZAPRASZAMY za rok. Teraz czas na fotorelacjęsmile.

    W ostatnim tygodniu maja dzieci z grupy "Pszczółki" realizowały zajęcia, których tematem przewodnim była RODZINA. Z tej okazji zaprosiliśmy chętnych rodziców, aby odwiedzili Nas i poczytali dzieciom bajki. Rodzice przychodzili przed śniadaniem, przed obiadem lub w czasie trwania odpoczynku i umilali czas naszym najmniejszym Przedszkolakom czytaniem ulubionych bajek. Wizyty wyjątkowych gości sprawiły dzieciom mnóstwo radości.

  29 kwietnia dzieci z Domowego Przedszkola obejrzały niezwykłe przedstawienie - rewię na lodzie pt. ,,Niezwykłe przygody Sindbada Żeglarza". Bohater opowieści mieszka z wujem Tarabukiem- poetą w Bagdadzie. Pewnego dnia za namową Diabła Morskiego postanawia wyruszyć w świat. Podczas swojej podróży przeżywa wiele przygód.

   To niesamowite widowisko przedszkolaki podziwiały na lodowisku CRACOVII w Krakowie. Efekty dźwiękowe, świetlne, scenografia, kostiumy i oczywiście popisy akrobatyczne aktorów zachwyciły wszystkich (bez wyjątku).

Z ogromną przyjemnością ogłaszamy wyniki Konkursu Plastycznego

„Wiosna w Słomnikach jak malowana” organizowanego przez nasze Przedszkole.

   Otrzymaliśmy łącznie 48 prac wykonanych przez przedszkolaków. Dzieci za pomocą najróżniejszych technik (wycinanki, wyklejanki, malowania farbą i wiele, wiele innych) przedstawiły własne wyobrażenia o wybranym przez siebie miejscu w naszej gminie. Dnia 26 kwietnia 2019 r. zebrała się komisja, która oceniła prace i wyłoniła zwycięzców. Było to bardzo trudne zadanie gdyż wszystkie prace były wyjątkowe, starannie wykonane, ale przede wszystkim twórcze.

    Dzień 4 kwietnia w Domowym Przedszkolu upłynął pod znakiem MARCHEWKI. Dzieci w tym dniu przyszły ubrane na pomarańczowo,To marchewka miała w tym dniu święto. Było zdrowo, pomarańczowo, marchewkowo i witaminowo. Realizując program edukacji żywieniowej, dzieci poznały walory zdrowotne tego pomarańczowego warzywa. Cały dzień wypełniony zagadkami, ciekawostkami, zabawami, pracą plastyczną, chrupaniem marchewek, degustacją soku, teatrzykiem i oczywiście sesją zdjęciową – wszystko z marchewką w roli głównej. Wszyscy dobrze się bawili i marchewkę polubili.
   Pozdrawiamy Marchewkowo smile

    2 kwietnia "Mali Podróżnicy" z grup "Motylków" i "Skrzatów" wybrali się na wycieczkę do "Klockolandu" i na krótki spacer po krakowskim Rynku. Wrażeń było wiele, a radości nie było końca smile. Czekamy na kolejne podróże, te małe i duże!!!

Maria Konopnicka
Tęcza 

— A kto ciebie, śliczna tęczo,
Siedmiobarwny pasie,
Wymalował na tej chmurce
Jakby na atłasie?

— Słoneczko mnie malowało
Po deszczu, po burzy;
Pożyczyło sobie farby
Od tej polnej róży.

Pożyczyło sobie farby
Od kwiatów z ogroda;
Malowało tęczę na znak,
Że będzie pogoda!

    25 marca dzieci z Domowego Przedszkola miały okazję obejrzeć przedstawienie pt. "Tosia podróżniczka". Tytułowa bohaterka z pomocą czarodziejskiego globusa przenosiła nas w różne części świata. W czasie spektaklu przedszkolaki miały możliwość występowania razem z aktorami, przez co współtworzyły przedstawienie. Podróże kształcą smile

   Dziś nasze przedszkolaki wyruszyły na „Wiosenny marsz”, który był oficjalnym pożegnaniem tegorocznej zimy. W towarzystwie Marzanny przeszliśmy korytarzami szkoły niosąc ze sobą kwiaty i wiosenne, ciepłe życzenia? Dość już mrozu, śniegu i szarugi. Wszyscy - a zwłaszcza dzieci - z niecierpliwością przecież czekają na ciepło, słońce, kwiaty, zieloną świeżą trawkę, pączki na drzewach i śpiew ptaków powracających z ciepłych krajów. Po powrocie z naszego „Wiosennego marszu” uśpiliśmy Marzannę szkaradną, niech z nią wszystkie troski przepadną !
„Domowe Przedszkolaki” życzą samych pogodnych dni pełnych uśmiechu !!!

    Ogłaszamy wszem i wobec, iż dnia 21 marca roku pańskiego 2019 Domowe Przedszkole zaszczycił swym majestatem sam król Kazimierz Wielki !!! Kaziki - to święto naszego patrona Kazimierza Wielkiego. W tym dniu odwiedził nas sam król ze swoją świtą, dzieci obejrzały przedstawienie pt. ,,Czerwony Kapturek" przygotowane na cześć patrona, a w salach były: ,,Moda dworska", ,,Zamek dla Króla", ,,Etykieta dworska" i ,,Uczta Królewska".

                                                         „Dzieci są kwiatami, które oświecamy, ale to one same rozkwitają pełnią swojej wolności i piękna”- Sebastian Stec.


   I to jest prawda, ponieważ dzieci stać na więcej niż dorosłych – są bardziej naturalne, rzetelne, wytrwałe i opiekuńcze. Edukacja ekologiczna prowadzona systematycznie i kompleksowo – powinna w przyszłości zaprocentować i przynieść efekty. Zdobyta wiedza pozwoli zachować piękno i równowagę w tym fascynującym, tajemniczym świecie – „naszym wspólnym domu”. 18 marca dzieci z Domowego Przedszkola wzięły udział w spotkaniu z przedstawicielami MPGO Kraków dotyczącym segregacji śmieci i wszystkiego co z tym związane. Dziękujemy za ciekawe spotkanie i miłe niespodzianki.

,,Marzec pięknie się wystroił,
W kole między dziećmi stoi
I gromadkę uśmiechniętą
Pyta: jakie dzisiaj święto?...
A ty zapamiętaj sobie
- dzisiaj właśnie jest Dzień Kobiet !!!”
Z tej właśnie okazji w Domowym Przedszkolu chłopcy przygotowali dla swoich koleżanek miłe niespodzianki – kwiaty, słodkości, laurki, niespodzianki i oczywiście Gorące Życzenia. Dziewczynki odwdzięczyły się małym gentelmanom cudownymi uśmiechami i słodkim akcentem.

    6 III 2019 r. dzieci z grupy ,,Biedronek" odwiedziły Bibliotekę Publiczną w Michałowicach, gdzie wzięły udział w ,,Bajkowych warsztatach" a następnie obejrzały film pt. ,,Kumba" w ,,Kinie za rogiem". Dziękujemy za ciepłe przyjęcie i czekamy na kolejne ciekawe warsztaty smile

   W piątek 1.III. 2019 r. przedszkolaki  z grup -  Biedronki, Skrzaty i Motylki obejrzały w Miejsko - Gminnym Centrum Kultury przedstawienie teatralne pt. „Śnieżka” w wykonaniu Katolickiego Teatru Edukacji z Krakowa. Nie zabrakło wzruszeń, śmiechu i gromkich braw !!!

,,PACZUSZKA DLA MALUSZKA”'
W lutym zbieraliśmy wilgotne chusteczki dla Hospicjum Dziecięcego im. ks. Tischnera w Krakowie. Do akcji włączyła się cała społeczność szkolna: pracownicy szkoły, uczniowie od przedszkola po klasy gimnazjalne, rodzice.
Zebraliśmy 486 PACZUSZEK DLA MALUSZKÓW Z HOSPICJUM DZIECIĘCEGO. DZIĘKUJEMY – MAŁY GEST – WIELKA POMOC !!!

    Karnawał to czas radości i zabawy nie tylko dla dorosłych, ale też dla dzieci. To właśnie podczas balu karnawałowego spełniają się wszystkie marzenia i przedszkolaki na krótką chwilę mogą wcielić się w ulubioną postać z bajki. Warto dołożyć starań, aby zabawa była zapięta na ostatni guzik. Choćby po to, by zobaczyć roześmiane i szczęśliwe buzie maluchów. Najważniejsza podczas balu jest zabawa. Dzieci szybko się nudzą, dlatego też nie wystarczy poczęstować ich smakołykami i pozostawić samych sobie. Maluchy potrzebują dorosłego w roli animatora, który w odpowiedniej chwili zainicjuje zabawę bądź taniec. Dziękujemy ,,Animatort” za udaną zabawę!!!

    Nasze Przedszkolaki bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach rozwijających. Dużym zainteresowaniem cieszą się zajęcia ROBOTYKI. W dniu 25 lutego odbyły się kolejne zajęcia z tej serii. Na tych zajęciach zadaniem dzieci było wykonanie z klocków lego "kręcącej się" karuzeli. Zajęcia dają przedszkolakom wiele radości i poczucia zadowolenia!!

   „Pięknie, szczerze i z radością pokazują swoją miłość”
  Okres walentynkowy w „Domowym Przedszkolu” był pełen wrażeń. Od 12 do 15 lutego dzieci z przedszkolnych grup występowały przed Babciami i Dziadziusiami. Przygotowały dla nich piosenki, wiersze, tańce i drobne upominki. Każdy z występów był inny i każdy wyjątkowy, ale ich przesłanie było jednakowe – pokazać Babciom i Dziadziusiom, jak pięknie, szczerze i z jaką radością ich wnuki potrafią pokazać swoją miłość do nich, bo to dzieci najpiękniej, najszczerzej potrafią pokazać swoje uczucia.

   Dzieci z Domowego Przedszkola włączyły się w obchody Światowego Dnia Kota, który przypada na 17 lutego. Tego dnia święto obchodzi się corocznie w Polsce od 2006 r. Dzień Kota to jednak nie tylko oddanie hołdu najpopularniejszemu zwierzęciu domowemu na świecie, ale również inicjatywa mająca na celu uwrażliwienie społeczeństwa na problem bezdomnych i głodujących kotów, które nieraz wiodą iście pieskie życie. Tego dnia w przedszkolu nie zabrakło ciekawych kocich zadań, labiryntów, puzzli. Były też kocie harce a na koniec powstała ,,miaucząca”' drużyna.

"Dzień Świętego Walentego
To dzień dobry dla każdego!
W tym dniu wszyscy to wyznają,
że chcą Kochać i Kochają!”

Choć podejście do walentynek mamy różne, warto choć małym akcentem zaznaczyć to święto. To na pewno nie zaszkodzi, a może się nawet okazać, że wszystkim – tym małym i tym troszkę większym - będzie bardzo miło.

   5 lutego dzieci z Domowego Przedszkola spędziły dzień z sympatycznym robotem Neciem, bohaterem projektu Necio.pl. Jest to projekt edukacyjny skierowany do dzieci w wieku 4-6 lat, poświęcony bezpiecznemu korzystaniu z internetu. Prowadzony jest przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej Fundacja Dzieci Niczyje) we współpracy z Fundacją Orange w ramach programu Komisji Europejskiej Safer Internet.

    W tym roku Dzień Bezpiecznego Internetu przypada na 5 lutego. Zachęcamy Rodziców do zapoznania się z materiałami edukacyjnymi zamieszczonymi na stronie internetowej: http://mamatatatablet.pl/.

    Kampania „Mama, tata, tablet” prowadzona przez Fundację Dzieci Niczyje powstała z myślą o rodzicach dzieci w wieku od 0 do 6 lat. Akcja przestrzega przed zbyt wczesnym i niekontrolowanym udostępnianiem dzieciom urządzeń elektronicznych, jak tablety czy smartfony. Autorzy kampanii wskazują jednocześnie kiedy i jak udostępniać media elektroniczne z pożytkiem dla rozwoju najmłodszych.

„Dziecko nie jest aktorem, ono bawi się w teatr” - J. Kulmowa

   ,,Teatr żywy”

A w teatrze

wszystko inaczej.

Tu naprawdę żyje to, na co patrzę.

Aktor,

Co króla gra,

wcale nie jest za szybą ze szkła.

    W dniach 14 – 18 stycznia w grupie Biedronek dzieci pracowały metodą projektu. Przewodnim tematem tygodnia był ,,Teatr”. Celem projektu było uczynienie przedszkolaka wrażliwym, twórczym, myślącym i otwartym, a także stopniowe uczenie dzieci interpretacji odbioru sztuki teatralnej oraz odczuwania jej piękna. W myśl założeń proponowanego projektu chcieliśmy zbliżyć dzieci do teatru, uwrażliwić je na odbiór sztuki teatralnej poprzez przygotowanie dzieci do samodzielnego tworzenia sztuki teatralnej, zapoznanie dzieci z terminami używanymi w teatrze, pracę ludzi teatru, oglądanie przedstawień teatralnych w wykonaniu aktorów. Chcieliśmy stworzyć dzieciom okazję do wykazania się swoimi zdolnościami i wczucia się w rolę małego aktora. Cały tydzień było wesoło i kolorowo. Dzieci okazały się bardzo zdolnymi aktorami o nieograniczonej wyobraźni i fantazji. Odkryły na nowo kącik teatralny a także same wykonały kukiełki, które stały się głównymi bohaterami tworzonych przez dzieci przedstawień.

   Dzieci z Domowego Przedszkola w dniach 7 -11 stycznia dowiedziały się wiele o sposobach dbania o naszych małych, skrzydlatych przyjaciół podczas zimy. Oglądały prezentację multimedialną, film edukacyjny, i bajkę o  wróbelku Elemelku i jego problemach w zimie. Wykonały ciekawe prace plastyczne, a na zakończenie tygodnia zrobiły eko karmniki. Przedszkolaki odpowiednio przygotowały kule tłuszczowe wypełnione specjalnie przyrządzoną karmą dla ptaków. Wspólnie z paniami  dzieci zawiesiły w ogrodzie przedszkolnym własnoręcznie wykonane karmniki. Okoliczne ptaki chętnie zagościły w naszym ogrodzie, korzystając z zaproponowanych smakołyków.

   Orszak Trzech Króli to największe Jasełka, których scenariusz oparto na przekazie biblijnym – Mędrcy i towarzyszący im Orszak podążający za Gwiazdą odkrywają w ubogiej szopie Boga i oddają Mu pokłon.
    7 stycznia 2019 r. dzieci z Domowego Przedszkola zmieniły się w ,,TRZECH KRÓLI”. Co prawda było nas DUUUŻŻŻOOO więcej!!! Każdy chciał podążać za Gwiazdą i odnaleźć wiarę, nadzieję i miłość leżącą w żłobie, w betlejemskiej stajence. Królowie z całym dworem przeszli korytarzami szkoły ze śpiewem i uśmiechem na ustach. Do przedszkolnego Orszaku dołączyli też starsi Królowie z kl. O – III. Naszą wędrówkę zakończyliśmy pokłonem przy szopce.

   6 grudnia 2019 r. dzieci z grup ,,Biedronki”, ,,Skrzaty” i ,,Motylki” wzięły udział w Koncercie Laureatów Międzyszkolnego Konkursu Kolęd i Pastorałek ,,Zaśpiewajmy kolędę Jezusowi dziś”.

   Zaprezentowano kolędy, które w etapie przesłuchań zachwyciły jury . W kategorii – zespoły 4-6 lat - ,,Motylki” zajęły I miejsce a ,,Skrzaty” i ,,Biedronki” III miejsce. Na koncercie, przy pełnej widowni nasi mali artyści czuli się wspaniale. Nie zabrakło wzruszeń, uśmiechów, łez szczęścia, nagród oraz Trzech Króli, którzy na koniec przybyli z darami dla nowonarodzonego. O dzieciakach też pamiętali -  obdarowali je  słodkościami.

    Wigilia Bożego Narodzenia to czas tradycyjnej świątecznej wieczerzy w gronie rodzinnym. W ,,Domowym Przedszkolu” takie spotkanie wigilijne odbyło się 21 grudnia. Spędziliśmy je bardzo uroczyście, w atmosferze ciepła, serdeczności i bliskości. Istnieje wiele obrzędów związanych z tym dniem a my wierni tradycji – pod biały obrus włożyliśmy siano, które ma nawiązywać do żłobu, w jakim został położony Jezus tuż po narodzinach. Zapaliliśmy świecę - jej płomień symbolizuje Jezusa. Opłatek, którym dzieliliśmy się to odzwierciedlenie chleba, jako elementarnego pokarmu człowieka.

     19 grudnia dzieci z ,,Domowego Przedszkola” zaprezentowały program artystyczny przygotowany z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Zaszczycili nas swoją obecnością – p. dyrektor Monika Maćkiewicz, przewodniczący Rady Miejskiej p. Grzegorz Płażek, s. Jolanta oraz rodzice, dziadkowie i znajomi. Nie zabrakło wzruszeń, zadumy i wspólnego kolędowania.

,,W nasze serca kolęda też już zastukała,

dlatego dziś się tutaj zebrała cała sala.

Za to, że jesteście pięknie dziękujemy.

Niech radość ta świąteczna trafi w każdy kąt,

A my Wam życzymy Wesołych Świąt.”

    Kształtowanie u dzieci poczucia przynależności społecznej (do rodziny, grupy rówieśniczej i wspólnoty narodowej) oraz postawy patriotycznej to jeden z celów wychowania przedszkolnego. Spotkania z ludźmi reprezentującymi różne zawody umożliwia realizację tego celu. Dzieci z Domowego przedszkola w dniu 21.03.2018 r., gościły niezwykłego gościa. Przedszkolaki spotkały się z żołnierzem 16 Batalionu Powietrznodesantowego w Krakowie.

    22 grudnia od rana w Domowym Przedszkola panował świąteczny nastrój. Dzieci wraz ze swoimi paniami wybrały się na spacer korytarzami szkoły życząc wszystkim pracownikom Wesołych Świąt. Następnie obejrzeliśmy jasełka przygotowane przez uczniów szkoły w czasie, których mogliśmy wysłuchać i zaśpiewać wiele kolęd. Po jasełkach nastał czas na Wigilię, na którą zaprosiliśmy panią Dyrektor Szkoły Agatę Skrzypczyk, pana Burmistrza Michała Chwastek oraz panią Przewodniczącą Rady Ewę Wardę - Kaszuba. Po wspólnych życzeniach i podzieleniu się opłatkiem, wszyscy zasiedliśmy przy pięknie przystrojonym stole, gdzie czekały na nas wigilijne smakołyki. Dziękujemy wszystkim za pomoc w przygotowaniu Wigilii. W imieniu całej społeczności przedszkolnej Zdrowych, Spokojnych Świąt Bożego Narodzenia!!!

    3 września po wakacyjnej przerwie i sierpniowych dyżurach oficjalnie zabrzmiał domofon „Domowego Przedszkola” przy ZSO w Słomnikach. Dzieciaki przybyły pełne energii, radosne i…."urośnięte" smile Czekał na nie nowy, piękny plac zabaw. „Zaprawione w boju” starsze grupy „Biedronek”, „Skrzatów”  i „Motylków” przywitały rozpoczynające swoją przygodę w „Domowym Przedszkolu” maluszki, z nowopowstałej grupy „Pszczółki”. Starszaki służą młodszym pomocną dłonią w każdej sytuacji i w razie potrzeby (kiedy na myśl o mamie i tacie pojawi się niespodziewanie łza w oku) – chusteczką embarassed

    "Od niewielkiej kropki wszystko się zaczyna..." - 15 września w wielu krajach świata (aktualnie zgłoszenia są ze 168) obchodzi się Święto Kropki.
Już tradycyjnie, jak przystało na ,,Biedronki" włączyliśmy się w świętowanie Międzynarodowego Dnia Kropki- dziś nie zabrakło w dzieciach kreatywności, odwagi i zabawy.

6 grudnia
Dzwonią już dzwoneczki,
Wesoło jest wszędzie,
Bo święty Mikołaj
Do nas dziś przybędzie.

   W dniu 4 grudnia 2018 r. dzieci z grup "Biedronki”, "Skrzaty” i "Motylki” wzięły udział w przesłuchaniach Międzyszkolnego Konkursu Kolęd i Pastorałek "Zaśpiewajmy kolędę Jezusowi dziś”, które odbyły się w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi im. Stanisława Wyspiańskiego w Waganowicach.

    Szlachetna Paczka to jeden z największych i najskuteczniejszych programów społecznych w Polsce. Istnieje od 2001 roku i jest jedynym na świecie systemem pomocy bezpośredniej, który łączy ogromną skalę działania z tym, że konkretny człowiek pomaga w nim konkretnej rodzinie. Przez 18 lat w działania Paczki włączyło się blisko 4 mln osób, a łączna wartość pomocy materialnej przekazanej ponad 150 tys. rodzin w potrzebie przekroczyła ćwierć miliarda złotych. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie dziesiątki tysięcy wolontariuszy. To oni odwiedzili włączone do projektu rodziny, wysłuchali ich historii, wraz z nimi określili ich najważniejsze potrzeby.

    Dnia 9 listopada wszystkie Przedszkolaki z Domowego Przedszkola wraz ze swoimi wychowawcami wzięły udział w bardzo ważnej uroczystości dla każdego Polaka - 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Świętowanie tego ważnego dnia rozpoczęło się od odśpiewania Hymnu Narodowego. O godzinie 11.11 we wszystkich polskich szkołach i przedszkolach zabrzmiał "Mazurek Dąbrowskiego". Zaśpiewanie Hymnu o jednej godzinie stało się nowym rekordem Polski ustanowionym przez wszystkich uczniów i przedszkolaków w naszym kraju.

    Przedszkolaki z "Domowego Przedszkola" świętowanie uroczystości Wszystkich Świętych rozpoczęły już w niedzielę 28 października 2018 r. Po wspólnej modlitwie i programie artystycznym - ,,Pogawędki ze Świętymi" zaprezentowanym w Kościele pw. Bożego Ciała w Słomnikach, przyszedł czas na wspaniały bal! Ale to nie koniec! Święci chcieli dotrzeć do jeszcze szerszego grona! Zaprezentowali się ze swoimi ,,Pogawędkami" uczniom klas 0 - III w Szkole Podstawowej w Słomnikach. Następnie z radosnym śpiewem "Korowód Świętych" podążył szkolnymi korytarzami głosząc wszem i wobec: "Każdy może zostać Świętym!!!"

    "Chodzi rolnik po polu, zboże rozsiewa, będziemy później z niego mieli, mnóstwo pysznego chleba" - Szymon
W Domowym Przedszkolu w dniach 16 - 19 października zapachniało zbożem, mąką i świeżym pieczywem - takie małe ziarenka a tyyyle radości!!!

Alleluja - Jezus żyje!!! Po usłyszeniu tych słów w poranek wielkanocny zasiadamy do uroczystego śniadania w gronie rodziny.
Również w przedszkolu rodzinnie spędziliśmy święta. Urządziliśmy uroczyste śniadanie wielkanocne. Na świątecznym stole nie mogło zabraknąć jajka, kiełbasy, "baby wielkanocnej", stroików z bazi i bukszpanu - symboli budzącej się do życia przyrody. O znaczeniu pokarmów, jako symbolach świątecznych, dzieci dowiedziały się wcześniej na zajęciach od swoich nauczycielek. Przed rozpoczęciem wspólnego śniadania złożyliśmy sobie ciepłe życzenia - Wesołych Świąt Wielkanocnych.

    Andrzejki to stary ludowy zwyczaj, jednakże tradycje wróżb przetrwały do dzisiaj. Dbając i pielęgnując rodzime tradycje, 29. 11. 2018 r. w Domowym Przedszkolu obchodziliśmy Andrzejki. W każdej grupie przedszkolaki chciały zajrzeć w przyszłość i sprawdzić co ich czeka. Przygotowane dekoracje, rekwizyty oraz unoszący się w całym przedszkolu zapach topionego wosku, stworzyły odpowiedni nastrój sprzyjający wróżbom.

Back to top