Domowe przedszkole oczami "domowników"

 

"W codziennym trudzie,

w wysiłku umysłu, woli serca

- obraz dziecka pozostaje

dla człowieka natchnieniem

i źródłem nadziei 

Św. Jan Paweł II

    Dyrekcja i Grono Pedagogiczne Domowego Przedszkola składają serdeczne podziękowania wszystkim Rodzicom i Opiekunom dzieci z Domowego Przedszkola za ogromne serce, współpracę i bezinteresowną pomoc jaką okazaliście w tym trudnym roku szkolnym 2019/2020.

    Życzymy Państwu dużo zdrowia oraz samych sukcesów w życiu prywatnym i zawodowym.

   23 czerwca obchodzimy Dzień Ojca - z tej okazji dzieci z Domowego Przedszkola w przedszkolu i te, które z powodu pandemii pozostają w domach przygotowały dla swoich Kochanych Tatusiów upominki do których dołączyły serdeczne życzenia:

,,Kochany tato - zacznę zwyczajnie,

że z Tobą w domu zawsze jest fajnie:

i w deszcz i w słotę, w smutku, w radości,

wspierasz i uczysz życia w miłości.

Dzisiaj za wszystko chcę Ci dziękować,

skromny bukiecik kwiatów darować."

    1 czerwca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dziecka.

    W Domowym Przedszkolu ten dzień też był inny niż zwykle – nie dlatego, że nas mniej z powodu ograniczeń związanych z pandemią, lecz ze względu na wyjątkowość tego święta. Dzieciaki świętowały !!! Była specjalna dekoracja, która witała Dzieci przy wejściu do budynku przedszkola a w środku moc niespodzianek.

Domowe Przedszkolaki w tym roku w troszkę inny sposób niż złożyły swoim ukochanym MAMOM życzenia w Dniu Ich Święta !!!

Oczywiście były laurki, uśmiechy, gorące życzenia a także piękna piosenka w wykonaniu ,,Mrówek”.

 ,,Mrówki” – Życzenia dla Mamy - kliknij

Tekst: M. Pikiel

Zdjęcia: wychowawcy

Galeria zdjęć - kliknij

 

   We wrześniu 2019 r. Domowe Przedszkole przystąpiło do realizacji projektu z  zakresu edukacji prozdrowotnej i profilaktyki uzależnień -  ,,Moje zdrowie - moja siła, wielka moc".

 To  ogólnopolski projekt pod patronatem honorowym ,,Bliżej przedszkola", prezydenta miasta Torunia i Marszałka Województwa Kujawsko - Pomorskiego.

    W tym roku życzenia tylko on-line. 

    Są służbą, która cieszy się największym zaufaniem Polaków, a zasłużyli na to swoją odwagą, profesjonalizmem i poświęceniem. Być strażakiem to wciąż niezwykłe wyzwanie. To zaszczyt i obowiązek.

Drodzy Rodzice!  Niech ,,Piękna Nasza Polska Cała” zaśpiewa jednym chórem!!! 

   Kwarantanna domowa to szczególny czas zarówno dla dorosłych, jak i dzieci.

To również wyjątkowy i trudny czas dla osób samotnych i starszych, również naszych dziadków. 

    6 marca 2020r. do naszej szkoły przyjechał cyrk „Szok”. Najmłodsze dzieci z oddziałów przedszkolnych i Domowego Przedszkola miały okazję obejrzeć ciekawy program artystyczny.

   25 lutego 2020 r. w Domowym Przedszkolu odbył się Bal Karnawałowy. Piękne stroje, muzyka, śpiew ... zabawy nie było końca.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z balu.

    9 marca- dzień po Święcie Kobiet, które w tym roku przypadło w niedzielę, w Domowym Przedszkolu wszystkie kobiety - te małe i te troszkę starsze świętowały Dzień Kobiet. Chłopcy stanęli na wysokości zadania - były kwiatki, słodkości i upominki dla każdej dziewczynki smile

Szanowni Państwo,
ze względu na zagrożenie koronawirusem, zajęcia w szkołach i przedszkolach w Polsce, są zawieszone do 25 marca 2020.

   Z sekretariatem szkoły należy się kontaktować w godz. 8.30 – 15.30 telefonicznie lub mailowo.

Rekrutacja odbywa się drogą mailową.

Wnioski rekrutacyjne należy pobrać ze strony internetowej szkoły, wypełnić, zeskanować, a następnie przesłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Telefon do szkoły: 12 3881125

   Prosimy, aby przez te dwa tygodnie dzieci zostały w domu i nie opuszczały go bez konieczności!!!
Zachęcamy dzieci do samodzielnej nauki w czasie, gdy nie będzie lekcji w szkole. Ministerstwo Edukacji Narodowej na platformie epodreczniki.pl. udostępnia szereg materiałów edukacyjnych, które pozwalają uzupełnić, ugruntować i poszerzyć wiedzę. Dostęp do tych zasobów jest bezpłatny.

  Nasi nauczyciele pracują z klasami wg zwykłego planu kontaktując się przez e-dziennik lub w uzgodniony z uczniami sposób. Prosimy rodziców o częste zaglądanie do poczty e-dziennika: własnej i dziecka oraz o wsparcie naszych działań i mobilizowanie dziecka do pracy w domu.

   Przypominamy, że rodzicowi dziecka w wieku do 8 lat, przysługuje zasiłek opiekuńczy do 14 dni. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej ZUS.

 Zalecamy śledzenie na bieżąco komunikatów GIS, MZ i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz informacji na stronie internatowej szkoły.

    17 lutego dzieci z grupy Biedronki wzięły udział w projekcie edukacji ekologicznej dla dzieci w wieku przedszkolnym. Formą przekazu było interaktywne przedstawienie edukacyjne „Wędrówki Kropelki”, które poprzez zabawę wprowadziło dzieci w zagadnienia związane z ochroną akwenów wodnych i ich otoczenia, a także uczyło racjonalnego gospodarowania zasobami naturalnymi.

Dzień Dinozaura

Dinozaury miały siłę

Jedne groźne, inne miłe

Choć minęło milion lat

Dobrze znam ich cały świat

Pterodonka narysuje

Dinozaura dzień świętuję.

Autor: Marlena Templer

    W Domowym Przedszkolu 19 lutego odbyły się kolejne zajęcia z robotyki. Tym razem dzieci z grup Mrówki i Biedronki zbudowały rechoczącą żabę. Ciekawe co zbudują za miesiąc?

 

 Czy Walentynki warto świętować w przedszkolu? Czy zabawy walentynkowe i celebrowanie tej amerykańskiej tradycji jest edukacyjne? 

Dla kogo ta laurka

W słońcu, w zieleni, w chmurkach? 

Dla kogo każda wnuczka

Dla kogo każdy wnuczek

Maluje dzisiaj kwiaty

Przynosi upominek 

Dla kogo jest ten wierszyk?

I życzenia od dzieci?

Już wiecie?

Oczywiście

dla wszystkich babć i dziadków na świecie.

   16 stycznia 2020 r. odbyły się kolejne, comiesięczne zajęcia z Robotyki. Tym razem przedszkolaki skonstruowały „Ptaszka na karuzeli”.

    W grudniu została zorganizowana zbiórka charytatywna dla bezdomnych zwierząt z Fundacji "Serce dla Pupila" w Michałowicach. Dzięki Państwa pomocy udało nam się zebrać:

* 21 kg suchej karmy dla psów,

    22.12.2019  odbyła się już IV Wigilia na Rynku w Słomnikach. Nasze Domowe Przedszkolaki ,,Podzieliły się Świętami" śpiewając piękne pastorałki i w ten sposób uświetniły to wydarzenie. W tym roku wspieraliśmy ŚDS ŚWIT. Wydarzenie prowadziła Lidia Jazgar. Wydarzenie wsparły lokalne restauracje, firmy, instytucje i osoby prywatne. Dołączamy się do podziękowań dla Wszystkich za wkład pracy, serce, dobre słowo -  DZIĘKUJEMY. Zebrano około 7000,00 złotych. smile

   19 grudnia w sali gimnastycznej zostało zaprezentowane przedstawienie pt. ,,Rodzinna Wieczerza Wigilijna" przygotowane przez dzieci z grupy Biedronki przy wsparciu pozostałych przedszkolaków - Żabek, Pszczółek i Mrówek. 

  11 grudnia przedszkolaki z grup Mrówki i Biedronki wzięły udział w II Międzyszkolnym Konkursie Kolęd i Pastorałek ,,Zaśpiewajmy kolędę Jezusowi dziś..." zorganizowanym przez Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi im. S.Wyspiańskiego w Waganowicach. Grupa Biedronki zaprezentowała pastorałkę pt. ,,W małym Betlejem" a Mrówki pastorałkę - ,,Pastuszkowie, bracia mili".

    Jury doceniło zdolności naszych Domowych Przedszkolaków - w grupie zespołów przedszkolnych Mrówki zajęły II miejsce a Biedronki III. GRATULACJE !!!

   W Domowym Przedszkolu jak co roku została zorganizowana uroczysta Wigilia. Tym razem odbyła się 20 grudnia. Brały w niej udział dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych. Na początku został odczytany fragment  Ewangelii św. Łukasza mówiący o narodzinach Jezusa. Zanim zasiedliśmy do stołu wigilijnego, by spróbować tradycyjnych wigilijnych potraw, wszyscy zebrani połamali się opłatkiem i złożyli sobie życzenia.

    Święta to czas szczególny, czas życzliwości, miłości i dobrych ciepłych słów. Dzieci z grupy Biedronki wraz z wychowawcami przygotowały niespodzianki dla rodziców. Wykonały karki świąteczne, w których obok życzeń znalazły się piękne rysunki dzieci. Dzieci z grupy Pszczółki też przygotowały kartki dla najbliższych. W ramach innowacji pedagogicznej - ,,Pocztówkowe Przedszkole" - przedszkolaki poszły na pobliską pocztę i wysłały kartki do rodziców. Mamy nadzieję, że życzenia dotrą do ich domów na czas.

   Grupa „Mrówki” wzięła 9 grudnia 2019 r. udział w warsztatach pt. „Wędrówki Kropelki” zorganizowanych przez Wodociągi Miasta Krakowa. Na spotkaniu dowiedzieliśmy się jak i dlaczego w kranach naszych domów płynie woda, a także w jaki sposób przebiega proces oczyszczania wody. Na chwilę każdy przedszkolak stał się kropelką wody, która przechodziła proces uzdatniania i oczyszczania.

    6 grudnia - na ten dzień z niecierpliwością czekają duże i małe dzieci. Mikołajki to okazja do obdarowywania się prezentami, zabaw i składania życzeń. Czy dzieci z Domowego Przedszkola były grzeczne przez cały rok...? OCZYWIŚCIE !!! Dowodem na to jest fakt, że przyszedł do nich prawdziwy ŚWIĘTY MIKOŁAJ! Był w stroju biskupa z mitrą na głowie i pastorałem w ręku, no i ... workami wypełnionymi upominkami dla wszystkich z Domowego Przedszkola.

W przedszkolu zabawa,

Andrzejek to czas.

Niech magia i wróżba

Królują wśród nas.

Już zaczynamy, już nie czekamy.

Zabawa dalej, start!!!

   Mikołaju drogi Panie odwiedź też nasze Przedszkole, co dzień myślimy o tym dniu, gdy z prezentami przyjedziesz Tu. Czekamy, pracujemy, jesteśmy grzeczni i tęsknimy !!!

   26 listopada z okazji Dnia Pluszowego Misia w "Domowym Przedszkolu" odbył się "Konkurs Piosenki o Misiu", w którym wyłoniono następujących Laureatów:

w kategorii Dzieci Młodszych:

I miejsce - Karolina Niewiara, Sara Wiorek, Hania Żurek,

II miejsce - Martyna Kancerz, Amelka Marszałek, Hania Sikora

III miejsce - Marlena Bała i Julia Piórkowska

w kategorii Dzieci Starszych:

I miejsce - Amelia Burzawa

II miejsce - Maja Natkaniec i Zuzia Szczepańska

III miejsce - Julia Domagała i Zuzia Stachurska oraz Liliana Bartosz

   Wszystkim serdecznie gratulujemy !

  Dzień Pluszowego Misia jest obchodzony na całym świecie. Są miejsca, w których ten dzień jest wyjątkowo celebrowany i są to przede wszystkim żłobki, przedszkola, szkoła, szpitale. Wszędzie tam, gdzie pojawiają się dzieci, 25 listopada następuje prawdziwa celebracja tego sympatycznego święta.

    27 listopada "Domowe Przedszkole" odwiedzili Aktorzy Teatru "Kameleon", którzy zaprosili Dzieci do obejrzenia przygód dwóch skrzatów Milusia i Dobrusia w przedstawieniu pt. "W zdrowym skrzacie, zdrowy duch".

   22 listopada w naszym przedszkolu odbyło się Pasowanie na Przedszkolaka - pierwsza wyjątkowa uroczystość w życiu dzieci, które we wrześniu tego roku po raz pierwszy rozpoczęły swoją przygodę z przedszkolem.

   Czy robotyka może być kreatywną zabawą? Choć kojarzy się „technicznie” i wiele w niej z matematyki, fizyki, elektroniki oraz informatyki, to jednak potrafi bardzo pobudzić wyobraźnię niejednego dziecka.

    Koniec listopada to doskonały czas, aby wysłać list do ... św. Mikołaja. Pszczółki pokolorowały najpiękniej jak potrafiły kolorowanki z zabawkami, które by chciały otrzymać. Następnie wszystkie "kolorowankowe listy" zostały spakowane do jednej koperty. Gdy już wszystko było gotowe udaliśmy się na pobliską pocztę, żeby wysłać list do św. Mikołaja.

W ramach poobiedniego odpoczynku dzieci z grup Biedronki i Mrówki miały okazję wysłuchać pięknej bajki pt. „Kopciuszek”. Wszystko to za sprawą starszych kolegów, którzy dwa razy w miesiącu w ramach koła czytelniczego przygotowują i czytają naszym najmłodszym ciekawe bajki z inscenizacją. Dzieci z Domowego Przedszkola uwielbiają te odwiedziny i z niecierpliwością wyczekują na kolejne bajeczki.

   W piątek 8 listopada dzieci z Domowego Przedszkola, wraz ze wszystkimi uczniami naszej szkoły wzięły udział w ogólnopolskiej akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej #SzkołaDoHymnu. O symbolicznej  godzinie 11.11 zaśpiewaliśmy cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego. Pomimo chłodnej aury, na dziedzińcu szkolnym czuło się gorącą atmosferę i dumę Małych Polaków. Na postawę patriotyzmu nigdy nie jest za wcześnie ani za późno.

    Dnia 8 listopada Nasze Przedszkolaki uczestniczyły w „Marszu Stop Przemocy”, który był jednym z działań podjętych przez nasza Szkołę w ramach Ogólnoświatowej Kampanii 19 dni przeciwko krzywdzeniu dzieci i młodzieży .

    Ja Ci jeszcze pokaże… Jeszcze mnie popamiętasz!

  Kultowa bajka lat osiemdziesiątych, w której gburowate Wilczysko próbuje dopaść sympatycznego Zajączka. Bohaterowie przeżywają mnóstwo pouczających przygód- odwiedziny w barze u świnki wegetarianki, spotkanie z policjantem, czy Wróżką Kozą. W końcu, gdy konflikt sięga zenitu, obaj wpadają w pułapkę przebiegłego Kota Magika.

   26 października "Domowe Przedszkolaki" wraz z Rodzicami i przybyłymi Gośćmi wzięły udział w "Balu Wszystkich Świętych", któremu w tym roku patronował Św. Stanisław Kostka. Uroczystość rozpoczęliśmy Mszą Świętą w Kościele parafialnym w Słomnikach, po której Przedszkolaki zaprosiły zebranych na krótkie przedstawienie pt. "Pogawędki ze Św. Stanisławem Kostką".

   Miło nam przedstawić naszych nowych Przedszkolnych Przyjaciół, którzy w październiku rozpoczęli odwiedziny u naszych przedszkolaków. Są nimi przemiłe pluszaki - w grupie Żabek - żaba Żaneta, u Pszczółek - pszczółka Pola, Mrówki mają mrówkę Matyldę a u Biedronek - biedronka o imieniu Kropka. Każdy weekend pluszowe maskotki spędzają u jednego z przedszkolaków. Przygody z odwiedzin zostają zapisane i zilustrowane przez dzieci z pomocą rodziców w „Przedszkolnej Krainie Bajek”.

   W roku szkolnym 2019/2020 najstarsze grupy przedszkolne "Biedronki" i "Mrówki" uczestniczą w dodatkowych cyklicznych zajęciach z Robotyki prowadzonych przez firmę RoboTim z Krakowa. Podczas zajęć dzieci budują i programują roboty z klocków LEGO WeDo.

    Dzień Postaci z Bajek przypada na 5 listopada i nie wiem czy wiecie - jest to dzień urodzin Walta Disney’a. W tym też dniu  Domowe Przedszkole zmieniło się w kolorową, magiczną i bajkową krainę. Wbrew pozorom święto to nie jest skierowane wyłącznie do najmłodszych.

    21 października dzieci z Domowego Przedszkola brały udział w zajęciach profilaktycznych promujących  numer 112 zorganizowanych przez Centrum Powiadamiania Ratunkowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.

   W dniu 21 października 2019 r. zostały wręczone dyplomy i nagrody w rozstrzygniętym konkursie plastycznym pt. "Mój najpiękniejszy znaczek". Podczas tego wydarzenia swoją obecnością zaszczyciła nas Pani Dyrektor Monika Maćkiewicz, która podziękowała uczestnikom za udział w konkursie a na ręce laureatów złożyła gratulacje i nagrody.

Życie ziemskie ma swój początek i swój koniec. Tylko od nas zależy, co ocalimy i o czym będziemy pamiętać...

Jan Twardowski "Żal" [fragm.]

Żal że się za mało kochało

Że się myślało o sobie

Że się już nie zdążyło

Że było za późno .

    Nasza Szkoła wzięła udział w ogólnopolskim projekcie BohaterOn.

Back to top